* Edytor map - GPS MapEdit
Wstęp
   Kiedy po ukończeniu GPS-owego okresu "niemowlęctwa", czyli po zamianie odbiornika niemapowego na mapowy (latem 2003r) wybrałem się na pierwszą wędrówkę w góry z etrexem Vistą, z wgraną mapą waypointową (tę używałem już wcześniej w Summicie) na tle mapy samochodowej (GPS Nawigator) byłem cały szczęśliwy. Jednak lepsze jest wrogiem dobrego, zatem kiedy jesienią 2003r wygooglowałem gdzieś w necie pomysły związane z freewarowymi projektami mapowymi zrozumiałem, że to jest to.
   Kilka dostępnych w sieci mapek amatorskich obejmujących górskie regiony Polski (m.in. Jurka Rylla i KSW) zawładnęło moją wyobraźnią bez reszty. Przed oczyma stanął mi projekt o nazwie: Polskie Góry. Dziś (styczeń 2007), dzięki wysiłkowi wielu, wielu kolegów projekt ten jest już praktycznie zrealizowany w 100% w postaci: Topo_PL_100.
   Niestety moje podejście do zagadnień mapowych (zobacz) nie każdemu musi odpowiadać, a to oznacza że wielu nowych użytkowników turystycznych odbiorników GPS, nie musi być usatysfakcjonowana poziomem moich map i chcąc uzupełnić już istniejące projekty freeware (UMP) ciągle potrzebuje wiedzy jak to zrobić. Pomijam fakt, że robienie własnych mapek turystycznych na podstawie map rastrowych (proces ten nazywamy: wektoryzacją) to przednia zabawa, na dodatek pozwalająca na poznanie topografii interesującego nas regionu.
   Dla tych, którzy chcą się zmierzyć z własną mapką, małe ostrzeżenie: Proces wektoryzacji, chociaż technicznie prosty - jeżeli ma dawać w miarę zadowalające efekty (tzn. obejmować jakiś sensowny obszar, a nie tylko 4 ulice) jest jednak żmudny i długotrwały.
   Czytelnikom mojego serwisu zwracam też uwagę, że mój "dorobek" to mapy turystyczne i chociaż nie są mi obce tajniki, związane z routingiem (restrykcje typu: zakaz skrętu, ulica jednokierunkowa) czy indeksacją ulic i adresów, to jednak - nie zajmując się na codzień takimi zagadnieniami (moje mapy nawet nie mają nazw ulic !) - nie jestem w stanie udzielać szczegółowych porad w tej materii. Jeżeli ktoś jest zainteresowany mapkami stricte samochodowymi, to w celu pogłebienia tej specyficznej wiedzy, dodatkowo odsyłam do porad, jakich udzieliły najbardziej kompetentne osoby: zapoznaj się z FAQ UMP-Ww/PL !
   O pomoc w rozwiązaniu ewentualnych problemów najlepiej się zwrócić do bardziej doświadczonych kolegów poprzez Forum: GARNIAK, gdzie zarówno koledzy z Projektu UMP-Wwa/PL (dokładniej ten projekt nosi obecnie nazwę: UMP PCPL - "prawie cała Polska") oraz inni autorzy mapek UMP w tym także moja osoba, zaglądamy praktycznie codziennie.
Krótki przewodnik, krok po kroku
   A oto krótkie wytyczne jak zrobić swoją mapę:
1. Kompletujemy potrzebny soft (freeware):
2. Kalibrujemy odpowiedni podkład rastrowy.
3. Uruchamiamy GPS MapeEdit i wczytujemy podkład:

0066.jpg (24726 bytes)

4. We właściwościach mapy:

0067.jpg (50492 bytes)

ustawiamy odpowiedni układ warstw /leveli/ dla odpowiednich skal mapy /zoomów/ :

0068.jpg (43108 bytes)

    Zalecam level0 ustawić na wartość 24 lub 23. Ostatni level jest nieaktywny, zatem mapkę ze zdefinowanymi dwoma levelami bedziemy nazywali jednowarstwową, z trzema: dwuwarstwową itd.
   Defincje GPS zoom oraz MapSource zoom muszą być unikatowe. Zdefinowanie (jak na obrazku poniżej) dla Zoom0 i Zoom1 takich samych wartości  jest niedozwolone :

0069.jpg (56430 bytes)

oraz pozostałe parametry mapy:

0074.jpg (103754 bytes)

5.  Naciskając "zero" ustawiamy level na "0".  Wszystkie obiekty, co do zasady kreślimy w warstwie "0"

0070.jpg (98289 bytes)

6. Rozpoczynamy wektoryzację /kreślenie obiektów/, wybierając przedtem rodzaj obieku:
  • punkt
  • linia
  • wielokąt

0072.jpg (99483 bytes)

   Kreślenie obiektu kończymy prawym przyciskiem myszy lub naciśnięciem Enter, po czym wybieramy odpowiedni typ obiektu:

0071.jpg (77603 bytes)

+ ewentualnie nazwę:

0075.jpg (97720 bytes)

itd. itd.
    W przypadku gdy naszym "podkładem" jest nie tylko raster, ale np. waypointy lub tracki, konwersję tych danych wykonujemy klikając na dany obiekt prawym przyciskiem myszy (można przedtem zaznaczyć grupę obiektów):

0073.jpg (61110 bytes)

   Po wykreśleniu wszystkich obiektów - jeżeli nasza mapka nie jest mapką "jednowarstwową" - deklarujemy w których levelach (poza levelem 0) czyli przy jakich zoomach odbiornika ma być widoczny dany typ obiektu (lub pojedyńczy obiekt)
   Opcją zaznaczania grupowego wg. typu:

0078.jpg (62137 bytes)

   zaznaczamy wszystkie obiekty danego typu, po czym wskazując na jeden z zaznaczonych obiektów definiujemy funkcją Extend All Elements .... level (overzoom odbiornika), od którego ma być widoczny dany obiekt (grupa obiektów):

0079.jpg (62459 bytes)

   Następnie mapkę zapisujemy w postaci pliku tekstowego w postaci polish format /MP/   ocją: File --> save Map as (nazwa obojętna)  (porównaj zawartość zapisanego pliku z opisem z MANUAL-a - dostępnego na stronie autora cgpsmappera)   oraz kompilujemy opcją File --> Export --> Garmin IMG (tu podajemy nazwę mapki, którą radziłbym przyjąć jako 8 cyfr zgodnych z ID mapy) po czym podajemy ścieżkę dostępu do kompilatora:

0076.jpg (31460 bytes)

   W efekcie na dysku powinniśmy zobaczyć naszą mapkę w postaci pliku "IMG".
   Uwaga: freewarowy cgpsmapper zawiera mnóstwo ograniczeń. Pełna wersja cgpsmappera "on line" jest dostępna na MapCenter2. Zobacz ten artykuł.
   Wprawniejszym i bardziej samodzielnym userom PC przedstawione informacje powinny wystarczyć, aby samodzielnie przygotować mapę turystyczną. Nieco więcej informacji na ten temat można odnaleźć w moich nieco leciwych i nieco chaotycznych artykułach archiwalnych.
  
---------------------------------
L. Ratajczak styczeń 2007