Mobile Atlas Creator (mobac) - raster z sieci. GPS Maniak - strona główna serwisu

   W artykule: Mapy rastrowe - co, skąd i jak? wspomniałem, iż obecnie ciekawym źródłem map rastrowych "na użytek własny" mogą być serwisy internetowe i serwery WMS. Z punktu widzenia turysty łazika - zainteresowanego górami Polski, Czech czy Słowacji najciekawszym programem pozwalającym na przygotowanie rastrowych map GPS wydaje się być Mobile Atlas Creator, zwany w skrócie: "mobac".
   UWAGA  System przechowywania plików mapowych może ulegać zmianom. W związku z tym w przypadku kłopotów z dostępem do map z określonego serwera, zalecam instalację najnowszych, "testowych" wersji programu.
  Program jest banalnie prosty w obsłudze, zatem informacje o nim ograniczę do niezbędnego minimum.
  Pierwszą rzeczą jaką musimy uczynić po uruchomieniu programu, to wskazanie serwera, z którego mają być pobierane rastry. (1) Wybór jest dość interesujący. Osobiście polecam zwrócić szczególną uwagę na Cykloatlas, bazujący na mapach Shocartu i obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Czechy czy Słowację, ale także przygraniczną część Polski.
  Kolejna sprawa, to format zapisu danych. Co prawda mobac pozwala na bezpośrednie wygenerowanie plików KMZ - zgodnych z CustomMaps Garmina (dyskusja na ten temat: na Garniaku), osobiście wolę jednak przechowywać mapy w nieco bardziej popularnych formatach, dlatego stosuję ustawienia takie jak widać na ilustracji: format OziExplorera. (2)

  
  Opcjonalnie - w ustawieniach Settings (3), w zakładce Directories wskazujemy katalog (folder), w którym będą zapisywane pobrane mapy.

  Podczas przeglądania mapy z określonego serwera możemy ją zoomować suwakiem na górze ekranu a także przesuwać - przytrzymując prawym przyciskiem myszy, co pozwala zapoznać się z treścią interesującego nas regionu - w określonym powiększeniu.


   W celu wygenerowania mapy dla określonego obszaru:
  1. Dopasowujemy zoom podglądu, tak aby widzieć wystarczająco duży obszar.
  2. Przytrzymując lewy przycisk myszy zakreślamy interesujący nas obszar.
  3. Do pola Name wprowadzamy nazwę "atlasu".
  4. Przyciskiem Clear czyścimy poprzednią nazwę "atlasu", jednocześnie zatwierdzając nową.
  5. Zaznaczamy poziom (level / zoom) mapy, który chcemy pobrać - najwyższy = najbardziej szczegółowy.
  6. Zaznaczony obszar dodajemy do "atlasu" przyciskiem Add selection.
  7. Uruchamiamy procedurę pobierania mapy przyciskiem Create Atlas.

   Podczas generowania mapy - zwłaszcza dla terenów przygranicznych, gdzie możemy "zahaczyć" o białe (dokładniej - czarne) plamy, nie objęte mapą dla danego levela (zoomu), proponuję zaptaszkaować opcję: Ignore download errors ....


  Koniec :-)
  W efekcie, w folderze docelowym uzyskujemy stosowny podfolder z plikiem graficznym "PNG" i plikiem georeferencyjnym "MAP". Taka para może być wykorzystana w większości programów obsługujących mapy rastrowe, a także, po stosownej konwersji do postaci CustmMap, bądź JNX wykorzystana jako rastrowa mapa GPS w odbiorniku Garmina.
 
------------------------------------
Lech Ratajczak II 2011