MemoryMap - sentyment za minionymi latami. GPS Maniak - strona główna serwisu
 
  Program Memory-Map Navigator wraz z mobilną odmianą: MemoryMap Pocket Navigator w swojej filozofii niczym nie różni się od OziExplorera.
   Podobnie jak w Ozim, w MemoryMap można wygenerować na tle map rastrowych bazę waypointów, śladów czy tras, po czym wysłać taki zbiór do turystycznego odbiornika GPS, bądź zapisać go np. w postaci pliku GPX. Program nie zdobył w naszej części Europy zbyt dużej popularności, a to ze względu na dość uproszczone możliwości kalibracyjne map własnych. Natomiast elektroniczny system sprzedaży map np. dla terenu USA czy Wielkiej Brytanii spowodował, że w tamtych regionach program cieszył się i nadal cieszy się dużym uznaniem, co zresztą zaowocowało całkiem pokaźną kolekcją nieoficjalnie publikowanych w internecie map w formacie QCT - formacie MemoryMapa.
  Oprogramowanie w wersji mobilnej znalazło zastosowanie w dedykowanych odbiornikach turystycznych z serii Adventurer (modele: 2800 i 3500), sprzedawanych wraz z zestawem map dla Wielkiej Brytanii, bądź Francji.
   
Memory Map zarówno w wersji na PC jak też w wersji mobilnej był w czasach "bezmapowych" odbiorników turystycznych doskonałym narzędziem do generowania waypointów, tras i śladów. Trasa zaprojektowana w MemorMap
Dzisiaj, Memory-Map Pocket Navigator nadal gości w moim smartphonie z Windows Mobile, jednak nie pełni on już żadnej praktycznej roli, a co najwyżej budzi sentymentalne wspomnienia minionych lat .....
 
  W moim przypadku MemoryMap był wykorzystywany głównie w latach 2002-2003 w PocketPC, do generowania waypointów, tras i śladów przy współpracy (po łączu RS-232) z bezmapowym, turystycznym odbiornikiem Garmina, a o wyborze akurat tego oprogramowania zadecydowała wyjątkowa - jak na standardy z tamtych lat - łatwość projektowania tras i śladów, zwłaszcza w programie w wersji mobilnej.
   Artykuły na gpsmaniak.com poświęcone programowi MemoryMap:
------------------------------------
Lech Ratajczak III 2011