Kalibracja / import   map
   Wielokrotnie podkreślałem, że w zakresie obsługi waypointów, tras i śladów - zarówno na PC jak też w pockecie osobiście preferuję program MemoryMapNavigator, a nie najbardziej popularnego w Polsce Ozi_Explorera.
   Zawsze też przy tej okazji wspominałem, że MemoryMap ma jedną dość istotną wadę. Otóż, jest to program przystosowany głównie dla userów kupujących - via internet - mapy specjalnie przygotowane, czy to topograficzne czy morske, a jego funkcje kalibracyjne nie dość, że sprowadzające się do mało przyjaznych "robótek ręcznych", to na dodatek nie obsługują niektórych popularnych w Polsce układów.
   Tym artykułem chcę pokazać, że jest na to lekarstwo i nawet mapy w tak "egzotycznym" układzie jak Układ 1965 można śmiało używać w MemoryMap.
  
   Naszą przykładową mapką będzie stara map topograficzna w skali 1:25000 oznaczona godłem: 196.11 (Otryt). Mapkę kalibrujemy tradycyjnie w OziExplorerze (choćby w wersji trial), wg zaleceń opisanych w odrębnym artykule, z następującymi parametrami:

0030.jpg (112335 bytes)

   Następnie uruchamiamy mój sztandarowy program do obróbki danych kartograficznych GlobalMapper. Program ten (przynajmniej w wersji 8.o) bez trudu wczytuje mapę ratstrową skalibrowaną pod Ozim. Wystarczy, aby w tym samym katalogu znajdował się plik rastra (jpg) oraz plik konfiguracyjny (map). Uruchamiamy opcję Open Your Own Data Files, po czym wskazujemy na plik graficzny "JPG".
   Global Mapper przed załadowniem rastra sprawdza czy w tym samym katalogu znajduje się odpowiedni plik "map". Jeżeli tak, mapka zostaje wczytana z odpowiednimi parametrami, co możemy sprawdzić klikając:

Tools --> Configure .... i wybierając zakładkę Projection

0034.jpg (122559 bytes)

   W przypadku gdy Datum to WGS84, jak np. w bardzo popularnych mapach z siatką UTM, nie musimy niczego zmieniać. W przypadku układu 1965, Datum to Pulkovo 1942, którego moim zdaniem MemoryMap Navigator nie obsłuży. Zatem zmieniamy Datum na WGS84. Pozostałe parametry pozostawiamy bez zmian:

0035.jpg (166243 bytes)

 UWAGA:  Globall Mapper orientuje mapkę skalibrowaną w Ozim zgodnie z przebiegiem siatki kilometrowej, co oznacza że następuje lekki obrót mapy. W konsekwencji w rastrze pojawiają się niemiłe dla oka piksele. Dlatego też, należy wykonać wygładzenie obrazka. Raster straci trochę na ostrości i będzie nieco gorszej jakości niż oryginał, ale będzie wyglądał zdecydowanie lepiej niż przed wygładzaniem. Oto jak należy wykonać wygładzanie rastra w Globall Mapperze:
0065.jpg (165552 bytes)
  Tak przygotowaną mapkę zapisujemy w formacie geotiff:
0031.jpg (89347 bytes)
nadając mu odpowiednią nazwę np: 196_11_Otryt, po czym geotiffa importujemy do MemoryMap. Tzn. klikajamy na ikonkę "Map" otwieramy okno importu:

0032.jpg (73961 bytes)

   Wskazujemy folder, w którym zapisaliśmy naszego geotiffa, potwierdzamy i .....

0033.jpg (73237 bytes)

na ostaniej pozycji listy ukazała się nasza nowa mapka.
   Otwieramy mapkę. Oto efekt: Mój ulubiony program z zaimportowanym (w formacie gpx) trackiem:

0036.jpg (230215 bytes)

   Nic dodać, nic ująć.
   Cała ta okrężna procedura może niektórych userów trochę przerażać, ale zapewniam, że proces konwersji mapy z formatu oziego do geotiffa i importu go do MemoryMap zajmuje znacznie mniej czasu niż sam proces kalibracji w Ozim. Jedynym minusem tej procedury jest konieczność użycia zarejestrowanej wersji GlobalMappera.
Użyty w omawianym przykładzie raster: skan mapki  196.11 (Otryt) przekonwertowany do formatu Memory Map (qct) jest publikowany w sekcji Download.
--------------------------------------------
Lech Ratajczak styczeń 2007r