Konwersja:   trasa <--> ślad (route <--> track)
   Jedną z najciekawszych możliwości programu  MemoryMapNavigator, jest bardzo prosta konwersja trasy (route) do śladu (track) i vice verca. Program najzwyczajniej w świecie ma taką funkcję. Jak ją wykorzystać w praktyce, przedstawię omawiając problem z jakim userzy odbiorników niemapowych bądź mapowych bez routingu zgłaszają się na wielu grupach dyskusyjnych:
  Czy można w programie MapSource z routowalną mapą automatycznie wygenerować trasę i następnie przerobić ją na track ?
    Przykład:
   W MapSource z routowalną GPMapą 4.o1 została automatycznie wygenerowana trasa Poznań - Karpacz:

0037.jpg (140185 bytes)

   Trasę zapisujemy w formacie gdb (GDB wersja 2 !!!), a następnie wczytujemy ją do programu GPSMapEdit (najlepiej w wersji Michus+RafałFitt addons - do pobrania z tej strony).

0038.jpg (58402 bytes)

po czym eksportujemy ją w formacie gpx:

0039.jpg (115388 bytes)

   Trasę w formacie GPX importujemy do MemoryMap Navigatora (overlay --> import), potem klikając na trasę (należy wpasować się pomiędzy punkty trasy) prawym przyciskiem myszy wywołujemy menu kontekstowe i konwertujemy na track:

0040.jpg (144238 bytes)

   Następnie operacjami: Overlay --> Hide All --> Marks oraz Overlay --> Delete --> Hidden usuwamy zbędne waypointy i czysty już ślad możemy zapisać na dysku w formacie GPX, po czym wczytać go do MapSource i wysłać do odbiornika.
 UWAGA  Pojedyńczy track o długości do 10000 pkt. można wysłać do odbiornika jako ślad aktywny. Wystarczy tylko w MapSource - przed wysyłką tracka do odbiornika - zmienić jego nazwę na: ACTIVE LOG
   Jeżeli chcemy wyeksportować ślad do odbiornika nie jako aktywny, ale jako zapisany w pamięci, możemy to uczynić bez problemu już z poziomu MemoryMapa. Zwracam jednak uwagę, że przy dłuższych trasach ilość punktów śladu może przekraczać możliwości zapisowe odbiornika. W takiej sytuacji ślad należy podzielić, bądź zredukować:
  • od razu - w MemoryMap opcją Reduce
  • lub później - w programie MapSource.

0041.jpg (66737 bytes)

   Przygotowanie wyżej opisaną metodą tracka - począwszy od wygenerowania trasy w MapSource, aż po eksport tracka do odbiornika zajmuje wprawnemu userowi 1-2 minuty i przy zerowej redukcji  (tu: 3033 pkt) zapewnia idealne odwzorowanie trasy:

0042.jpg (155210 bytes)

   Przy znacznej redukcji (tu: do 380 punktów) jakość tracka niestety drastycznie spada:

0043.jpg (156843 bytes)

zatem przy dłuższych trasach warto czasem rozpatrzeć podział trasy / śladu na krótsze odcinki lub skorzystać z "ACTIVE LOG".
--------------------------------------------
Lech Ratajczak styczeń 2007r