* Routowalny MetroGuide
   Pliki IMG (mapki szczegółowe) produktu o nazwie Metro Guide Europe - przynajmniej w wersjach 6/7 oraz 8.o  - zawierają informacje o routingu, o czym można łatwo się przekonać wysyłając do odbiornika mapki z MGE freewarowym SendMapem.
   O dziwo, te same mapki wysłane do odbiornika MapSourcem routingu nie posiadają. To "zasługa" pliku TDB, który informuje MapSource'a aby podczas wysyłania map do odbiornika wyciąć informacje o routingu.
   Jeszcze na początku roku 2006 opisywałem sposób, (Artukuły archiwalne: Tajemnice MGE1 Tajemnice MGE2) w jaki legalni właścieciele MGE, którzy chcieliby mieć w odbiorniku mapy z routingiem mogą wysłać do odbiornika mapki MGE (w wersji 6.o)  tak, aby mieć na w pełni funkcjonalny (routing + indeksacja globalna) produkt na poziomie City Selecta. 
   Dzisiaj sytuacja jest o tyle prostsza, że plik TDB odpowiedzialny za wycięcie routingu można w bardzo prosty sposób przerobić (spatchować) tak, aby Metro Guide już na poziomie MapSource przypominał City Nawigatora. Tzn.  wysłanie map z Metro Guide Europe_8.o do odbiornika - bez żadnych dodatkowych przeróbek - powoduje, że mapy w odbiorniku mają zarówno routing jak też w pełni sprawną wyszukiwarkę adresów.
    Zwracam jednak uwagę, że tak jak wysłanie oryginalnych mapek do odbiornika, innym niż firmowy (MapSource) oprogramowaniem w moim odczuciu nie narusza obowiązującego prawa, tak już przeróbka (patchowanie) niektórych plików programu w celu uzyskania większej jego funkcjonalności, niż ta za którą zapłaciliśmy jest zapewne nielegalna.
    Z dziennikarskiego "obowiązku" wspomnę jednak, że info o przeróbce MGE można znaleźć na stronie: garpatch.de.vu
    Publikowany tam pakiet: mgeupatch.zip rozpakowujemy w katalogu, w którym jest zainstalowany Metro Guide Europe 8.o. Domyślnie jest to C:\Garmin\MGEU8. Następnie uruchamiamy plik patchmg8.bat i ..... już.
   W przypadku, gdy MGE 8.o zainstalowaliśmy w innym katalogu niż domyślny, musimy w pliku patchmg8.bat zmienić domyślną ścieżkę dostępu:
   set mg8dir=c:\garmin\mgeu8
na właściwą.
-----------------------------
LR XII 2006