* Ładowanie map do odbiornika

Do odbiorników GARMIN wgrywamy pliki IMG - wektorowe mapy w formacie Garmin.

   Nie ma żadnych możliwości wgrania do odbiornika Garmin mapy rastrowej (np. zeskanowej).  Istnieje jednak możliwość samodzielnego przygotowania mapki wektorowej w formacie Garmin np. na podstawie zeskanowanej mapy papierowej - lub zebranych w terenie śladow i waypointów. Niestety proces wektoryzacji jest żmudny i długotrwały. Kompletny opis jak wykonać wektoryzację map umieścilem w cyklu artykułów "Jak zrobić swoją mapkę" - w sekcji "Porady"

MapSource - profesjonalne zarządzanie zasobami
SendMap - freeware

MapSource - profesjonalne zarządzanie zasobami.
   MapSource to komercyjny program do zarządzania danymi GPS, w tym także do zarządznia komercyjnymi mapami Garmina. Wysłanie map z poziomu MapSource do odbiornika, bądź na kartę pamięci (via czytnik kart)  jest niewiarygodnie proste. Niestety, Garmin nie przewidział możliwości wykorzystania tego softu do wysyłania map innych niż firmowe, komercyjne mapy Garmina. Gorzej, że MapSource to nie Word, a mapa to nie plik Worda. To cały skomplikowany system zależności, który w przypadku map komercyjnych nie ma żadnego znaczenia, gdyż mapki są automatycznie instalowane w MapSource, ale w przypadku większości map free, dostępnych w sieci robi trochę kłopotu.
   Ale, .... nie taki diabeł straszny. Niektóre mapy free, są rozprowadzane w postaci instalatorów, które - podobnie jak w przypadku map komercyjnych - automatycznie wpinają mapy do MapSource. Wśród takich map są nasze rodzime freewarowe produkcje takie jak:
  • samochodowa UMP_Wwa/PL
  • turystyczna: Topo_PL_100
0055.jpg (50455 bytes)

Publikowanych przeze mnie zestawów: Topo_Pl_100 i Topo_PL_Szlaki nawet nie trzeba zapisywać na dysku. Wystarczy podczas pobierania z sieci kliknąć na Uruchom, a mapki samoczynnie zainstalują się w MapSource.

   Mapy free innych autorów także można wpiąć do MapSource, ale wymaga to trochę ogólnego "obycia komputerowego" i trochę pracy. Cały ten mechanizm opisałem tutaj.
   Podstawowe pytanie: Skąd wziąć program MapSource ? Otóż, wszystkie nowsze, turystyczne odbiorniki Garmina (color) są sprzedawane wraz z oprogramowaniem MapSource. To produkt: MapSource Trip&Waypoint Manager. Co prawda informacje handlowe głoszą, że Trip&Waypoint nie wysyła map do odbiornika, ale zapewniam że to nieprawda i jest to po prostu niezbyt szczęśliwe tłumaczenie z angielskiego. Prawdą jest natomiast, że Trip&Waypoint sam w sobie nie zawiera map do wysyłki. Zatem poza programem MapSource musimy jeszcze posiadać odpowiednie mapy, które chcemy załadować do odbiornika.  Po instalacji MapSource zalecam odwiedziny na stronie:  http://www.garmin.com/support/mappingsw.jsp celem pobrania upgradu do najnowszej wersji.
  WYSYŁKA MAP:  Wybieramy odpowiedni zestaw mapowy (tu: GPMapa 4.1 Polska), wybieramy opcję MapTool i pracując na graficznym "widoku mapy" zaznaczamy wybrane przez nas (tu: wszystkie) arkusze do wysyłki:

0056.jpg (134337 bytes)

  Następnie wybieramy kolejny zestaw i zaznaczamy mapy:

0057.jpg (123767 bytes)

  itd. itd.  Na końcu klikamy na ikonkę: Wyślij do odbiornika. Jak widać na ilustracji poniżej: GPMapa 4.o1 + Topo_PL_100 + Topo_PL_Szlaki (edycja z XII 2006r) obejmuje 43 arkusze o łącznej objętości 97,4 MB

0058.jpg (113696 bytes)

0059.jpg (37151 bytes)

Pamiętaj ! Publikowane przeze mnie zestawy Topo maskują (zasłaniają na ekranie) GPMapę 4.o1, dlatego w tym czasie, kiedy nie używamy map topo, należy je wyłączyć.

0061.jpg (40820 bytes)

 UWAGA 
  • MapSource podczas przygotowywania zestawu map użytkownika, przygotowuje plik GMAPSUPP.IMG, który zawiera nie tylko mapy, ale także informacje dodatkowe (np. plik indeksów dla wyszukiwarki)
  • System przechowywania map (w jednym pliku) powoduje, że wysyłając mapy do odbiornika de facto wysyłamy plik: GMPASUPP.IMG, który oczywiście nadpisze plik, znajdujący się dotychczas w odbiorniku (lub na karcie). W konsekwencji poprzednio wgrane mapy użytkownika - po prostu znikną. Dlatego też, jeżeli chcesz mieć w odbiorniku więcej niż jedną mapę, musisz wysłać wszystkie interesujące Ciebie mapy w jednej sesji.
SendMap - freeware.
   Program  - przynajmniej teoretycznie - jest banalnie prosty w obsłudze, ale w moim odczuciu nie bardzo nadaje się do wysyłania większych pakietów, zwłaszcza kodowanych map komercyjnych czy map ze specjalnie przygotowanymi typami obiektów. A może po prostu nie znam go na tyle dobrze żeby docenić jego zalety ? Nie wiem. SendMapa używam sporadycznie do szybkiej wysyłki 1-2 arkuszy. Program można pobrać ze strony autora: http://cgpsmapper.com/
   Po rozpakowaniu zipa, uruchamiamy program, naciskamy na przycisk: Dodaj, odszukujemy interesujące nas mapki na dysku, klikamy na Prześlij mapy i po kłopocie:

0054.jpg (101297 bytes)

   Przy wysyłce map kodowanych musimy jeszcze wprowadzić 25-cio znakowy kod odblokowujący, a w przypadku nowszych produktów wysłać wraz z mapami odpowiednie pliki "typ". To wszystko powoduje, że programik już nie robi się taki prosty w obsłudze i ja jednak ....... wolę MapSource.
 UWAGA 
  • SendMap podczas przygotowywania zestawu map użytkownika, przygotowuje plik GMAPSUPP.IMG, który niestety nie zawiera pliku indeksów dla wyszukiwarki. Dlatego też, nie zalecam stosowania SendMapa dla map z indeksacją adresów.
  • Podobnie jak w przypadku MapSource - system przechowywania map (w jednym pliku) powoduje, że wysyłając mapy do odbiornika de facto wysyłamy plik: GMPASUPP.IMG, który oczywiście nadpisze plik, znajdujący się dotychczas w odbiorniku (lub na karcie). W konsekwencji poprzednio wgrane mapy użytkownika - po prostu znikną. Dlatego też, jeżeli chcesz mieć w odbiorniku więcej niż jedną mapę, musisz wysłać wszystkie interesujące Ciebie mapy w "jednej" sesji.
 -----------------------------
L.R.  styczeń 2007