* Odbiorniki outdoorowe informacje ogólne
   Odbiorniki turystyczne zwane częściej odbiornikami outdoorowymi to odbiorniki dedykowane do pracy w terenie. Osobiście za outdoor uważam kwalifikowaną turystykę pieszą, rowerową czy kajakową. Można też mówić o outdoorowym wykorzystaniu GPS_a w przypadku żaglówki czy narciarstwa.
   Podobnie jak w przypadku odbiornika samochodowego przedstawiam moją definicję odbiornika outdoorowego:
  Przez odbiornik outdoorowy należy rozumieć odbiornik, który:
  • posiada określoną wodoodporność pozwalającą ne jego bezpieczną eksploatację nawet podczas intensywnych opadów atmosferycznych
  • pracuje na wymiennych ogniwach, co daje możliwość kilkudniowego uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii
  • posiada zoptymalizowane gabarty oraz niewielką wagę pozwalającą na jego swobodną eksploatację w terenie - w tym na obsługę jedną ręką
  • obsługuje waypointy, trasy i ślady (tracki) oraz funkcje: GoTo i TrackBack (powrót po śladzie)
  • posiada komputer podróży
  • umożliwia wymianę danych z PC
  To minimum, które powinien zapewniać odbiornik outdoorowy.

   Proszę zwrócić uwagę, że w tej definicji nie mieszczą się odbiorniki stricte samochodowe - w tym oparte na bazie PDA (np. pocketPC). Oczywiście moja negatywna opinia nie oznacza,  że pocketa czy Garmina NUVI nie można wykorzystać w terenie. Można. Tyle, że komfort użytkowania tych urządzeń - zwłaszcza w intensywnym outdoorze będzie mniej więcej taki sam, jak komfort wykorzystania starego, poczciwego etrexa Legenda w samochodzie.  Czyli na pewno jest lepiej niż w ogóle bez GPS, ale z praktycznego punktu widzenia spisuje się to ...... cieniutko.

etrex.gif (13366 bytes)

Garmin eTrex - tzw. "żółtek". To już legenda. Pomimo swojej prostoty w poważnym outdoorze pod wieloma względami był bardziej praktyczny niż profesjonalny GPS samochodowy np: na bazie PocketPC. Jednak  przy obecnych cenach era odbiorników bezmapowych należy już do historii

   Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem samochodowo - outdoorowym niż PocketPC jest garminowski Quest, chociaż on także sprawuje się w terenie znacznie gorzej niż .... zaawansowane odbiorniki outdoorowe.
   No właśnie:
  Przez zaawansowny odbiornik outdoorowy należy rozumieć odbiornik, który poza cechami wymienionymi powyżej posiada:
  • zdolność obsługi map wektorowych z wyszukiwarką POI
  • kompas elektroniczny i altimetr
Obsługa map i POI chyba nie wymaga komentarza.

    Kompas i altimetr to natomiast rzeczy, które na pl.rec.gps co rusz wzbudzają wiele emocji. Najczęściej potencjalni nabywcy odbiornika outdoorowego mówią: po co płacić kilka setek za coś co można kupić za 15,- zł (kompas magnetyczny) Nic bardziej mylnego. Zapewniam, że to nie jest to samo. Szersze rozważania na temat przydatności kompasu i altimetru są tematem odrębnych artykułów.

   Tu dodam tylko, że tak jak na rower - zwłaszcza na nizinach - można uznać że kompas i altimetr to dość drogie, nie do końca wykorzystane dodatki, tak w górach - zwłaszcza w wycieczkach pieszych odbiornik bez kompasu i altimetru pod względem komfortu obsługi jest jednak w wyraźny sposób gorszy  od odbiorników z "górnej półki" wyposażonych w te dodatki.

010-00368-00.gif (17353 bytes)

Vista_C oraz jego następca Vista_CX to  zaawansowane odbiorniki outdoorowe

 

    Nie sposób tutaj nie wspomnieć, że na przełomie 2005/2006r pojawiły się pierwsze outdoorowe odbiorniki z wysokoczułym chipsetem SiRF Star III (zobacz mój opis:  Garmin GPS Map 60CSX) a w roku 2007 etrexy z serii "H" (zobacz mój opis: etrex_vista_HCx v. 60CSx) z równie czułym co SiRF Star III, ale jakby stabilniejszym chipsetem MTK. Również nowe dziecko Garmina: Colorado 300 wypsoażono w chipset MTK, co oznacza że erę "gubienia sygnału" mamy już za sobą.

-------------------