* Kompas elektroniczny
  Swojego czasu informacje handlowe dotyczące odbiorników wyposażonych w kompas elektroniczny brzmiące mniej więcej tak:
.....Tak jak w wersji Summit tak i w Vista dodano sensor baromteryczny oraz elektroniczny kompas - dzięki niemu możliwe jest utrzymanie prawidłowego kursu nawet w przypadku braku widoczności satelitów.....    ....Elektroniczny kompas pozwala na wyznaczenie namiaru do punktu docelowego nawet podczas postoju.....
robiły wrażenie.
   Czy dziś, w dobie wysokoczułych odbiorników - zwłaszcza z chipsetem SiRF Star III, kiedy to zgubienie sygnału w normalnych terenowych warunkach jest po prostu niemożliwe posiadanie kompasu elektronicznego w odbiorniku ma w ogóle sens ?
   Czym tak naprawdę różni się odbiornik z kompasem od odbiornika bez kompasu ?
  To wyłącznie kwestia wykorzystywania odbiornika. Dla potrzeb ewentualnej nawigacji samochodowej lub wojaży rowerowych z odbiornikiem przytroczonym do kierownicy, kompas jest całkowicie zbędnym dodatkiem, ale na wycieczce pieszej ? Otóż w odbiornikach bez kompasu elektronicznego mapa jest orientowana "track up" (góra do kierunku marszu) na podstawie tzw. "kompasu GPS". Kompas GPS to nie urządzenie, ale funkcja odbiornika polegająca na ustaleniu kierunków świata w oparciu o ruch odbiornika i jego przemieszczanie się względem satlitów. Co to oznacza jeżeli chodzi o orientację mapy ? Kiedy wędrujemy z odbiornikiem w ręku, to wykonanie jednego (czasem kilku) kroków pwoduje przesunięcie odbiornika względem satelitów i zorientowanie mapy zgodnie z kierunkiem marszu. Podobnie to funkcjonuje w przypadku GPS-a zamocowanego do kierownicy roweru.
     Problem w tym, że nie zawsze uprawiamy turystykę rowerową czy wędrujemy z GPS_em w ręce. Często GPS niesiemy w futerale, a nagłe zatrzymanie się podczas marszu i np. obrócenie (bo trzeba pstryknąć fotkę) czy też nawet sam fakt wyjęcia odbiornika z futerału może spowodować ruch względem satelitów na tyle znaczący, że zadziała kompas GPS.  Podobnie sprawa się ma gdy np. maszerujemy w grupie i będziemy podawali GPS innej osobie. Konsekwncją takiego "przypadkowego" ruchu odbiornika jest przypadkowa orientacja mapy ! Pół biedy jeżeli szliśmy wyraźną prostą ścieżką i mamy włączony zapis tracka. Wówczas widząc nasz ślad możemy odbiornik odpowiednio obrócić. Często jednak takiego odniesienia nie ma w ogóle (choćby w lesie na grzybach) lub ścieżka jest na tyle kręta, (np. w górach) a track na tyle "uproszczony" że i tak tego sposobu nie można zastosować. Wówczas niezastąpiona jest funkcja orientacji mapy w oparciu o kompas elektroniczny.

Większość ludzi planujących zakup GPS uważa, że komaps w GPS-ie służy do ewentualnej orientacji mapy papierowej. Zatem lepiej wydać 15,- zł na "zwykły' kompas niż kilkaset na kompas w odbiorniku.

Niestey to nie tak. Poza GPS-em zawsze noszę ze sobą mapę papierową i normalny kompas, a pomimo to już nigdy nie kupię outdoorowego odbiornika bez kompasu. Odbiornik z kompasem to  zupełenie inny komfort użytkownia systemu GPS.

IMG_4834.JPG (47772 bytes)
  Żeby lepiej zobrazować działanie kompasu elektronicznego do orientacji mapy posłużę się następującym przykładem:
 

Wędrujemy w kierunku południowym z Murowańca w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Co w tej sytuacji pokaże nasz GPS ?

KOMPAS_0.jpg (46755 bytes)
 

Jeżeli mamy ustawioną opcję "track up" to niezależnie od tego, czy odbiornik jest wyposażony w kompas, czy nie - idąc z "GPSem w ręku" na ekranie zobaczymy mapkę zorientowaną zgodnie z kierunkiem marszu..

Mamy zgodność mapy w z otaczającym nas terenem.

KOMPAS_1.jpg (60338 bytes)
 

Jeżeli teraz (np. z ciekawości skąd zeszła słynna lawina) zatrzymamy się i obrócimy w kierunku wschodnim, to nasz GPS (bez kompasu) nadal będzie miał mapę zorientowaną "w kierunku marszu", czyli będziemy widzieli na jego ekranie dokładnie taki sam obraz jak przed zatrzymaniem.

Trzymając GPS przodem w kierunku wzroku mamy mapkę nie pokrywającą się z otaczającym terenem.

KOMPAS_2.jpg (52106 bytes)
 

Jeżeli jednak nasz odbiornik posiada i ma załączony kompas elektroniczny - to nawet po zatrzymaniu się i obróceniu w miejscu mapa zorientuje się zgodnie z kierunkami geograficznymi.

Mapka jest zorientowana.

KOMPAS_2a.jpg (50801 bytes)
  Myślę, że zademonstrowane ilustracje trochę wyjaśniają przydatność kompasu podczas postoju.  Zwracam też uwagę, że na ekranie odbiornika mapa nie sięga jednakowo daleko we wszystkich kierunkach. Przecież ekran naszego odbiornika nie jest kołowy z kursorem w środku ! Ekran jest prostokoątny, a zatem często w celach krajoznawczych zachodzi konieczność obracania odbiornika. To w przypadku odbiorników bez kompasu byłoby pozbawione sensu, bo i tak mapa jest nieruchoma, a wykonanie kilku kroków  do przodu w celu zorientowania mapy nie zawsze jest możliwe (zwłaszcza w górach).

    Jest jeszcze jedna, ważniejsza chyba możliwość wykorzystania kompasu. To wskazanie (namiar) danego obiektu. Przykładowo siedzać na Gęsiej Szyi wiemy że stąd widać Rysy, ale nie wiemy który to szczyt. Możemy wykonać następującą czynność: w opcji "szukanie --> wg nazwy --> ciekawe miejsca --> cechy lądu --> szczyty" wyszukujemy "Rysy"  i wybieramy opcję "Idź do".

Wybór opcji "idź do" Próby co prawda nie pochodzą z Gęsiej Szyi lecz mojego mieszkania, ale widać wyraźną linię nawigacji wskazującą gdzie leżą Rysy

Przy załączonym kompasie obrócenie odbiornika powoduje, że namiar na Rysy ciągle jest prawidłowy.

KOMPAS_2.BMP (24438 bytes) KOMPAS_3.BMP (24438 bytes) KOMPAS_4.BMP (24438 bytes)
   Opisana wyżej funkcja "namiar" czyli wyznaczanie kierunku położenia dowolnego punktu, to ogromna zaleta odbiornika z kompasem, którą użytkownik może docenić dopiero wtedy, gdy spotkał się z nią w praktyce.
    Podsumowując. Moim zdaniem obecność kompasu w odbiorniku GPS jest w turystyce pieszej, a zwłaszcza górskiej bardzo istotna. W samochodzie natomiast - prawie pionowa pozycja odbiornika i otoczenie przez aktywne magnetycznie metale powoduje, że kompas jest zupełnie bezużyteczny. Dlatego też, wsiadając do samochodu najlepiej kompas wyłączyć. Podobnie rzecz się ma podczas turystyki rowerowej - z odbiornikiem przymocowanycm do kierownicy.
 UWAGA 
  • ze względu na duży pobór prądu przez kompas elektroniczny, dla oszczędności baterii zalecam włączanie kompasu wyłącznie podczas postoju. Szybkie załączanie i wyłączanie kompasu odbywa się przez dłuższe (ok. 2 sek) przytrzymanie przycisku "Page"
  • Zalecam KALIBRACJĘ kompasu po każdorazowej wymianie ogniw !!
------------------------------
LR 2004-2007