* MapEdit cz.1 - Podstawowe funkcje edytora
Artykuł pochodzi z wiosny 2004r.  Ponieważ zarówno kompilator - cgpsmapper jak też edytor map - MapEdit to programy ciągle rozwijane, dlatego opisane przeze mnie niektóre opcje tych programów mogą w chwili obecnej wygladać nieco inaczej.  Jednak generalne zasady edycji i kompilacji map zestawem MapEdit + cgpsmapper na pewno nie uległy zmianie. Główne zmiany zostały opisane w kolejnych artykułach poświęconych problemowi tworzenia własnych map. Zobacz np:  Indeksacja inaczej czy  Nowości 2005
 

Na początek parę słów wyjaśnień:

  • Teksty pisane niebieską czcionką, a zaczynające się od słów:  SZTUCZKI I KRUCZKI  dotyczą moich doświadczeń i upodobań związanych z mapedit. Nie musisz ich stosować, ale warto się z nimi zapoznać, bo moim skromnym zdaniem zdecydowanie ułatwiają pracę :-)
  • Teksty poprzedzone napisem:  UWAGA  wskazują sytuacje, w których można popełnić błąd krytyczny, tj. taki, po którym otrzymana mapka będzie obarczona poważnymi błędami, a nawet jej "niewidzialnością" w MapSource lub w odbiorniku.
    Podstawowym narzędziem pozwalającym na wykonanie mapy w formacie Garmina tj. pliku *.img jest program kompilujący cgpsmapper. Cgpsmapper przetwarza plik wsadowy w tzw. "formacie polskim" na plik wynikowy w postaci mapy Garmina. Zatem cały problem wykonania własnej mapki sprowadza się do przygotowania odpowiedniego pliku wsadowego.
   Moim celem nie jest szczegółowy opis w tajników "polskiego formatu" lecz wykorzystanie doskonałego narzędzia jakim jest program MapEdit. To program typu shareware, ale dla naszych potrzeb w 100% wystarczy wersja niezarejestrowana.

 UWAGA  Po pierwszym uruchominieniu programu GPS Map Edit w celu uniknięcia przypadkowych przesunięć obiektów ZDECYDOWANIE zaleca się wyłączenie opcji Snap to Gird !!!

(Tools --> Options)

101.jpg (16200 bytes)
  Oba programy najwygodniej umieścić w tym samym katalogu. Uruchamiamy MapEdit i wgrywamy naszą mapkę: n-33-142b.map. Oto efekt:
mapedit_1.jpg (90302 bytes) Przy okazji omówimy pierwszą funkcję programu: Add. Po uruchomieniu programu tą funkcją możemy wczytać plik mapy, na którym będziemy pracować. Ale opcja Add  służy również do dodania określonego pliku do pliku obecnie edytowanego. Celowo używam słowa plik, bo operacja ta dotyczy zarówno podkładów jak i map wektorowych w formacie polskim, lub plików img.

 UWAGA  Nie zalecam łączenie tą metodą mapek wektorowych zarówno w postaci "formatu polskiego" czyli. *.mp jak też "formatu Garmin" czyli *.img - pochodzących z różnych źródeł.    Ze względu na możliwość różnej struktury warstw (o czym za chwilę) operacja łączenia prawie zawsze skończy się niepowodzeniem.

mapedit_2.jpg (38636 bytes) Jednak bez problemu dzięki funkcji Add możemy np. wczytać kolejny podkład (jeżeli Twoja karta graficzna na to pozwoli). Czynność tę możemy wykonać na każdym etapie tworzenia mapy. Jeżeli Twoja karta graficzna jest zbyt słaba i nie pozwala na większą liczbę wczytanych podkładów - zwłaszcza kolorowych, to w dowolnym momencie możesz dany podkład usunąć, aby wczytać następny.
mapedit_3.jpg (41977 bytes) Usunięcie podkładu odbywa się przez wskazanie go (w aktywnej funkcji Select)  kursorem i kliknięciu prawym przyciskiem myszy - reszta jest oczywista.

Zapamiętaj ! Podobnie jak w innych programach wskazanie obiektu (w aktywnej funkcji Select lub Move) i kliknięcie lewym przyciskiem powoduje jego zaznaczenie, a prawym zaznaczenie i wywołanie okna dialogowego.

 

 UWAGA 

  • W aktywnej funkcji Select bardzo ostrożnie  używaj lewego przycisku myszy, gdyż łatwo w przypadkowy, a co gorsza niezauważalny sposób przesunąć wskazany obiekt mapy wektorowej.

 SZTUCZKI I KRUCZKI 

  • Pamiętaj, że komputer to nie tylko myszka. W MapEdit wiele funkcji łatwiej wykonać za pomocą klawiatury. Wielokrotnie przez pomyłkę zdarzy się Tobie zaznaczyć jakiś obiekt w tym także podkład. "Zaznaczenie" najłatwiej zlikwidować używając klawisza [Esc]. Klawisz ten służy również do wyjścia z wielu operacji.

 

    Wracamy do naszego podkładu tj. n-33-142b.map. W pierwszej kolejności ustawiamy właściwości mapy opcja:   File --> Map Proporties  (lub kombinacjia klawiszy [Alt]+[Enter]) Pojawia się okno Map proporties, w którym musimy zmodyfikować dwie zakładki.

    Pierwsza z nich to Header tu podajemy dwie wartości:

ID - 8 cyfrowy numer mapy. Na serwerze grupowym czytałem kiedyś o zaleceniach w jaki sposób nadawać nazwy map. Chodziło przede wszystkim o usystematyzowanie zbiorów UMP. My nie będziemy tu tego analizować i dla ułatwienia nadamy mapce numer 48000000

 UWAGA 

  • nie powinieneś mieć w swoich zbiorach różnych mapek o tym samym ID. Próba ich równoczesnego załadowania do odbiornika zakończy się tym, że będziesz widział tylko jedną z nich.

Name - Nazwa mapy (będzie m.in. wyświetlana w odbiorniku, a także programie MapSource). Tu brak przeciwskazań do używania takich samych nazw dla różnych map. Wygodniej jednak każdą mapkę nazywać odmiennie. Dla naszego przykładu wprowdzimy nazwę: J_GORECKIE (Jezioro Góreckie)

    Druga zakładka to Level.  Każdy kto miał styczność z programami do obróbkl grafiki np. AutoCadem, Adobe, czy Corelem rozumie pojęcie warstw. Pracując z Mapedit musimy cały czas mieć świadomość, że mapka jest przeznaczona dla odbiornika, dlatego też pojęcie warstw (level) musimy wyjaśnić sobie na poziomie odbiornika GPS.

    Kliknij na Insert Before. Pojawiły się dwa levele. Zawsze ostatni level (tu: level_1) jest levelem nieaktywnym, a zatem w chwili obecnej mamy jeden level aktywny (level_0). Inaczej mówiąc mamy mapkę "jednowarstwową".

mapedit_4.jpg (53426 bytes)

  Zobaczmy co jest w "Level setting --> Bits". Mamy do wyboru 9 aktywnych leveli o numerach od 16 do 24. Każdemu levelowi przypisany jest konkretny overzoom odbiornika (lub dwa - tak jak np. 200-300m). Obrazowo rzecz ujmując: gdybyśmy zaprojektowali w MapEdit mapę o 9 levelach, to w wyniku kompilacji uzyskalibyśmy dziewięciowarstwową mapę, z których poszczególne levele byłyby widoczne w następujący sposób: przy overzoom=30 km widzielibyśmy mapę bazową przy overzoom=20km widzielibyśmy level o nazwie 16 ........ przy overzoom=500m level o nazwie 22 itp. To wydaje się logiczne. Po co jednak projektować tak rozbudowne mapy ? W praktyce - dla naszych zastosowań wystarczą 4 levele. (Emapa Nawigator ma 6 leveli). Na razie uaktywniliśmy 1 level (przypominam: ostatni jest zawsze niektywny). Nie zastanawiając nad tym, który level mamy podświetlony, wprowadźmy następne 3 aktywne levele (Insert before). Następnie level po levelu w ustawieniach: Level setting --> Bits oraz Level setting --> MapSource range poprawiamy ich wartości by doprowadzić do takiej konfiguracji:

mapedit_6.jpg (44311 bytes)

  Jak wspomniełem wyżej, ostatni level (tu: level_4) jest levelem nieaktywnym zatem mamy aktywne 4 levele o nazwach: od 0 do 3. Moim zdaniem jest to optymalne ustawienie, ale to rzecz gustu i oczywiście docelowo będziesz mógł posprawdzać jaki układ Tobie odpowiada najbardziej.
    A o oto jak w takim układzie będzie wyglądało wyświetlanie poszczególnych leveli w odbiorniku (w odbiorniku szczegółowść wyświetlania powinna być ustawiona na - "NORMALNA")
overzoom wyświetlany level
5 km i więcej

mapa bazowa

3 km level_3
2 km level_3
1,2 km level_2
800m level_2
500m level_1
300m i mniej level_0
 

  Oznacza to że jeżeli pełną ilość szczegółów (obiektów) umieścimy w level_0, a w poszczególnych levelach począwszy od 1 - wzwyż ilość obiektów będzie malała, to "pełną" mapę ze wszystkimi szczegółami zobaczymy dopiero przy overzoom=300m lub mniejszym. Myślę, że to powinno być standardem. Emapa nawigator ma co prawda level_0 na poziomie overzoom=120m, ale POI włączją się już przy level_1 tj przy overzoom=300m czyli ...... tak jak u nas. Zmiany dotyczące powiązań poszczególnych overzoomów i leveli można zmienić - na poziomie odbiornika przez zmianę ustawienia "szczegółowość" wyświetlania.

 UWAGA 

  • Zastanów się, co może się stać jeżeli do tak skonfigurowanej mapy będziesz chciał dograć funkcją Add mapkę *.mp w której np. level_2 będzie przypisany zoomowi=3 km - czyli inaczej niż u nas ? To nie może się udać. Ale MapEdit nie jest na tyle zaawansowanym narzędziem aby Ciebie o tym poinformować. Prawie na pewno program się wyłoży, a właściwie jeszcze gorzej. Nie komunikując Ciebie o błędzie program będzie działał dalej, ale mapka będzie wadliwa. Łączenie mapek, w których ilość leveli lub ustawienia leveli (GPS zoom, MapsSource zoom) są różne, w większości przypadków doprowadzi do powstania "mapki niewidzialnej".

   Po wykonaniu powyższych czynności jesteśmy w 100% przygotowani do wykonania mapy wektorowej. Teraz dla bezpieczeństwa zapisujemy skonfigurowany podkład opcją: File --> Save As

    Proponuję plikowi nadać roboczą nazwę 001 (program doda rozszerzenie i w efekcie otrzymamy 001.mp).

 SZTUCZKI I KRUCZKI 

  • Zachowaj ten plik dodatkowo jako arc.mp - przyda się na pewno. Np. przygotowując mapkę innego rejonu: wczytasz arc.mp, usuniesz podkład n-33-142b, wczytasz nowy podkład (Add), zmienisz ID oraz nazwę mapy i już możesz pracować. To trwa góra pięć sekund. Do leveli nie musisz wcale zaglądać !!!    Inne zastosowania tzw. matrycy (czyli pliku arc.mp w dalszej części artykułu).
mapedit_7.jpg (42936 bytes) Ponieważ Twój plik ma w chwili obecnej nazwę "arc" zamknij go - funkcja Close

Wczytaj ponownie 001.mp

mapedit_8.jpg (48261 bytes) MapEdit ma domyślnie opcję View-->Levels ustawioną na wartość Auto. Ze względu na wielkość podkładu z automatu ukazał się level_2. Gdybyś teraz naniósł jakikolwiek obiekt na mapę to zostanie on umieszczony w level_2 !!!

   Ponieważ wszystkie obiekty musimy nanosić w level_0 to bezwzględnie przełącz opcję

View-->Levels na level_0. Najłatwiej to zrobić naciskając klawisz [0] z klawiatury numerycznej.

 UWAGA 

  • nanoszenie obiektów na mapę odbywa się zawsze w level_0 no chyba że celowo podejmiesz inną decyzję :-)

mapedit_9.jpg (74690 bytes) Teraz klawiszami [+] i [-] z kalwiatury numerycznej możemy zmienić skalę podglądu, następnie przesunąć podkład na interesujący nas reojon i rozpocząć tworzenie obiektów opcją "Create object". Mamy tu 3 możliwości: Punkt, Linia, Wielokąt.

Docelowo sam wypracujesz sobie swoją "optymalną" listę obiektów. Proste mapki turystyczne (np. rejonów górskich) można w zasadzie utworzyć stosując taką uproszczoną listę jak ta pokazana niżej.

Wykaz typowych obiektów mapki turystycznej

mapedit_5.jpg (100086 bytes)

   Punkty wymienione z lewej strony (poza 5-cioma oznaczonymi czerwoną kropką) kompilowane pełną wersją cgpsmappera (np. na serwerze mapowym) mogą być zaindeksowane jako POI. Tzn. w odbiorniku będzie możliwość ich wyszukiwania opcją:

Szukaj-->Ciekawe miejsca-->Wg_nazwy

    Skąd dwie ikony np. parkingu ? Otóż ja robię tak: jeżeli chcę mieć w GPS tylko samą ikonę to stosuję 0x4d00, natomiast jeżeli chcę parkingowi nadać jakąś specjalną nazwę i umieścić w wyszukiwarce POI (zaindeksować) to stosuję 0x2f0b. Podobnie z ikoną Camping. Zwykłe szałasy czy pola namiotowe to 0x4800, a te z zaindeksowaną nazwą to: 0x2b03.

    Wykonajmy teraz pierwszy obiekt naszej mapki. Z funkcji Create object wybieramy Polygon (wielokątąt) i wg naszego uznania (jeżeli chodzi o dokładność - ilość punktów) wypunktowujemy fragment Jez. Góreckiego. Kiedy postawimy ostani punkt przez [Esc] wywołujemy okienko dialogowe i zamykamy obiekt - End. Wybieramy odpowiedni typ obiektu np: 0x003c. Pojawia się okienko EDYTORA NAZWY naciskamy ESC, aby przejść dalej bez wprowadzania nazwy lub wprowadzamy nazwę + [Enter]. Osobiście polecam na razie nie wprowadzać nazwy jeziora.

mapedit_10.jpg (63230 bytes)

Za pomocą MapEdit nie możemy wyciąć "otworu" w wykonanym wielokącie. Dlatego też utworzenie obiektu typu jezioro z wyspami musi być prowadzone w kilku etapach.

Nowsze wersje kompilatora cgpsmapper i MapEdita pozwalają na "wycinanie" otworów. Opis w artykule: Nowości 2005  (dop. luty 2005)

Pamiętaj: w dowolnym momencie kreślenia wielokątu bądź linii możesz nacisnąć [ESC] i wycofać błędnie postawiony punkt przez Remove last point, bądź całkiem zrezygnować z tworzenia danego obiektu Cancel.

 UWAGA 

  • Przypominam o ustawieniu Level_0.

mapedit_11.jpg (77062 bytes) Po wykonaniu 3 elementów mamy pełną mapkę Jez. Góreckiego z 2 wyspami.

Czas na zapoznanie się z opcjami dotyczącymi modyfikacji POJEDYŃCZEGO obiektu mapy.

mapedit_12.jpg (27065 bytes) Zacznijmy od funkcji Move points
mapedit_13.jpg (48660 bytes) Po wybraniu Move points dany obiekt zaznaczamy przez kliknięcie lewym przyciskiem.

Teraz możemy konkretny punkt wielokąta (lub linii) przesunąć w dowolne miejsce.

mapedit_14.jpg (49323 bytes)

Ponadto klikając prawym przyciskiem myszy na krawędź wielokąta (bądź na linię) możemy wywołać okno dialogowe, pozwalające nam dodać punkt (Add point here), który następnie metodą opisaną wyżej można przesunąć.

mapedit_16.jpg (66622 bytes)

Inne możliowści modyfikacji występują przy aktywenj funkcji Select.

Klikając na POJEDYŃCZY OBIEKT prawym przyciskiem otwieramy okno dialogowe, w którym mamy poza typowymi (cat, delete) funkcję: Modify, a w niej możliwość zamiany w POJEDYŃCZYM OBIEKCIE (Uwaga w tym wypadku obiektem jest tylko jedna z 3 części jeziora)

takich parametrów jak: nazwa (Label), typ oraz level, od którego ma być widoczny dany obiekt (patrząc od strony najwyższego) Extended all elements up to level.
  Teraz pora wspomnieć o dwóch możliwościach nadania nazwy dla Jez. Góreckiego. Jeżeli chcesz wykorzystać typową funkcję odbiornika, czyli wyświetlanie nazwy obszaru to możesz metodą opisaną powyżej tj: Modify --> Label wprowdzić nazwę np. do środkowej części jeziora (nie zalecam wpisywania nazwy do wszystkich 3-ech części). Jeżeli jednak będziesz chciał, aby to jezioro znalazło się w zaindeksowanym POI, to raczej nie nadawaj żadnej nazwy utworzonym poligonom. Wystarczy jak ją podamy na etapie tworzenia punktów.

mapedit_15.jpg (86747 bytes)

Opisaną wcześniej metodą wykonajmy jeszcze w ramach prób fragment lasu. Do wykonania lasu polecam użyć obiektu typu: 0x052 Tundra oraz (ewentualnie) nadać nazwę (las). Dop. 04.11.2004r: odbiorniki kolorowe obiekt 0x052 wyświetlają na biało, dlatego zalecam użycie: 0x0014 National Park.  Tak jak w przypadku wysp na jeziorze tak tu przypominam o pozostwaieniu "wolnych" polanek leśnych - i zbiorników wodnych. Co prawda w odbiorniku GPS woda ma priorytet wyświetlania nad tundrą, ale gdybyśmy chcieli docelowo zmienić typ obiektu, to lepiej wodę potraktować identycznie jak polany i .... pozostawić nie zalesioną.

Plik możemy zapisać. Polecam ponownie wykonać to opcją Save As i nadać nazwę 002.mp

  Teraz dla zwiększenia czytelności naszej mapki włączmy funkcję przeźroczystości poilgonów Transparent polygons.
mapedit_17.jpg (57487 bytes)
   Włączamy funkcję rysowania linii Create object-->Polyline i tworzymy drogi przebiegające w okolicach jeziora, wykorzystując dla celów szkoleniowych następujące typy: 0x0004 0x0005 0x0006 - wg własnego uznania  i jakieś wybrane ścieżki stosując typ: 0x000a. Następnie wyłączmy funkcję Show attachments i oto co mamy:

mapedit_18.jpg (53986 bytes)

  Możemy plik zapisać jako 003.mp, włączyć wyświetlanie podkładu i przejść do tworzenia punktów mapy Create object-->Point.
mapedit_19.jpg (45172 bytes) W ramach szkolenia proponuję nanieść 2 punkty: Lokalizację dyrekcji parku: WPN typ 0x6402 oraz nadanie nazwy jeziora: JEZ.GORECKIE typ 0x650d
    Ameryki nie odkryliśmy. Wszystkie dotychczas omówione opcje stanowią podstawowe narzędzia MapEdita. Teraz wydawałoby się, że nadszedł czas na projektowanie leveli. Przedtem parę moich pomysłów.

    Nasz mapka szkoleniowa wykonanana na podkładzie topo nie posiada żadnych obiektów turystycznych. Obiekty te możemy nanieść na podstawie skalibrowanego kolorowego podkładu turystycznego. Można też nanieść je na podstawie własnych pomiarów (waypointów). Waypointy pobieramy z odbiornika np. programem OziExplorer DEMO (nie potrzeba żadnej mapki - wystarczy wczytać załączoną do oziego mapkę World). Dane te zapisujemy na dysku jako plik: *.wpt. Tu przykładowo mamy plik (zzipowany) wpn_próby.wpt

    Zapisujemy mapkę jako 004.mp i zamykamy ją. Wczytujemy teraz matrycę tj. plik arc.mp. Ustawiamy level_0. Opcją Add dodajemy waypointy z pliku wpn_próby. Usuwamy podkład w postaci mapy n-33-142b (przypominam: aktywna funkcja Select - prawy przycisk myszy i del).

mapedit_20.jpg (23265 bytes) Moje waypointy to dwa parkingi i jedna ławeczka. Aby je  przekonwertować na punkty mapy, używamy opcji zaznaczania (aktywna funkcja Select) i konwersji. Można to robić punkt po punkcie, ale ponieważ parkingi są blisko siebie i nie są rozdzielone innymi waypointami możemy wykonać tzw. zaznaczenie grupowe wg. obszaru.

Po kliknięciu przytrzymujemy lewy przycisk myszy i rysujemy otaczający określone punkty prostokąt.

mapedit_21.jpg (33726 bytes) Kursorem wskazujemy jeden z "zaznaczonych" punktów i prawym przyciskiem myszy wywołujemy okno dialogowe. Wybieramy Convert to --> Point
mapedit_22.jpg (31336 bytes) Pozostawiamy zaznaczony level_0, a następnie wybieramy typ (powiedzmy że parking bez indeksacji) 0x4d00.

W podobny sposób przekształcamy ławeczkę wybierając dla niej typ: 0x4a00

mapedit_23.jpg (23009 bytes) Wykonujemy znane już zaznaczenie grupowe wg obszaru, ujmując wszystkie obiekty mapy, a następnie używamy funkcji kopiuj Copy. Zamykamy plik arc (Close) - nie zapisując go (ewentualnie przed zamknięciem zapisując pod inną nazwą np: roboczy1). Otwieramy ostatnią wersję mapki - plik 004.mp
mapedit_24.jpg (75058 bytes) Następnie wklejamy obiekty ze schowka - funkcją Paste
mapedit_25.jpg (73711 bytes) Tak po tej czynności wygląda nasza mapka. Możemy ją zapisać jako 005.mp.

Teraz prawym przyciskiem myszy moglibyśmy uaktywnić dla wgranych punktów po kolei punkt po punkcjie (parkingi i ławeczka) opcję Modify-->Label i wykasować zbędne nazwy (i tak nie będą indeksowane).

Ale tu tego nie zrobimy. Nazwy zostaną.

 SZTUCZKI I KRUCZKI 
  • Jeżeli chcesz połączyć obiekty z różnych map *.mp nigdy nie używaj funkcji Add, a tylko Copy/Paste. Pamiętaj o zachowaniu prawidłowych ustawień w levelach.  Jeżeli będziesz musiał skopiować obiekty z level_2 mapki wyjściowej do level_0 mapki docelowej to najpierw z mapki wyjściowej usuń pierwsze dwa levele, tak aby obecny level_2 pozostał jako level_0 (MapProporties-->Levels-->Remove). UWAGA: takie łącznie obiektów może się nie udać, jeżeli jeden z plików nie jest "prawdziwym" plikiem źródłowym, lecz pochodzi z wczytanego do mapedita pliku img. W takim przypadku spójrz do arykułu: "Gdy brak źródeł....."

 

   Do zakończenia prac nad plikiem źródłowym pozostało nam przypisanie obiektów do poszczególnych leveli. Zobaczmy jakie obiekty mamy na naszej mapce (File-->Map proporties --> statistics)

mapedit_26.jpg (51113 bytes) Mając wykaz zastosowanych typów obiektów przystępujemy do opracowania leveli. Tu w ramach przykładu przyjmijmy następujące włączanie się poszczególnych obiektów:
  • 0x4a00 -- level_0
  • 0x4d00 -- level_0
  • 0x6402 -- level_0
  • 0x650d -- level_1
  • 0x0004 -- level_2
  • 0x0005 -- level_1
  • 0x0006 -- level_0
  • 0x000a -- level_0
  • 0x003c -- level_3
  • 0x0052 -- level_3

W ten sposób w level_3 czyli overzoom= 3 km i 2 km, będziemy widzieli tylko zarys jeziora i granice lasów. Dróg nie będzie. Gdyby na naszej mapce były drogi krajowe lub międzynarodowe należałoby je umieścić w level_3. Drogi, które są na naszej mapce mogą spokojnie pojawić się dopiero w niższych levelach.

Jak zwykle - wybór należy do Ciebie.
mapedit_27.jpg (46762 bytes)  

Do zdefiniowania leveli dla poszczególnych typów obiektów wykorzystamy funkcję grupowego zaznaczania wg typów.

Edit-->Select-->By type.

mapedit_28.jpg (10930 bytes) Wybieramy właściwy typ obiektów w celu wykonania "zaznaczenia" grupowego wg typów.
mapedit_29.jpg (66694 bytes)  

Po czym wskazujemy na jeden z "zaznaczonych"  obiektów i  prawym przyciskiem myszy otwieramy okno dialogowe.

Wybieramy Modify --> Extend... po czym wprowadzamy z góry założoną wartość levela (tu: 1)

Następnie dezaktywujemy "zaznaczenie" [Esc] i wybieramy kolejny typ obiektów wg założonego schematu itd. itd.

 

 UWAGA 

  • Podany powyżej sposób postępowania jest wygodny dla mało szczegółowych mapek, w których zastosowano niewielką ilość typów obiektów. Tak jest np. w moich mapkach turystycznych. Zwróć jednak uwagę, że dodanie do takiej mapki nowego obiektu, każdorazowo pociąga za sobą konieczność wykonania dla niego czynności typu: Modify-->Extend all...., co dla bardziej zaawansowanych projektów jest mocno kłopotliwe. Jeżeli będziesz chciał tworzyć bardziej rozbudowane mapy, lub chcesz wnieść do swoich mapek więcej profesjonalizmu polecam zapoznać się z artukułem: Wykonanie mapy z użyciem filtra [DICTIONARY] na stronie KSW

 SZTUCZKI I KRUCZKI 

  • Grupowe zaznaczanie obiektów można także wykorzystać do zaznaczenia kilku typów obiektów w tej samej sesji ! - w naszym przykładzie można np. zaznaczyć wszystkie obiekty typu 0x003c "Lake", a następnie - nie wprowadzając żadnych zmian - wszystkie obiekty typu 0x0052 "tundra" i dopiero potem wykonać Modify --> Extend all elements up to level.
  • Poza taką zbiorczą opisaną wyżej - automatyczną metodą projektowania leveli, obiekty na których Tobie wybitnie zależy możesz przenieść do wyższego levela przez pojedyńcze zaznaczenie i pojedyńczą modyfikację. Tak np. szczyty tatrzańskie możesz zdefiniować jako aktywne w level_2, ale same Rysy np już w level_3.
  • Grupowe zaznaczanie wg typów pozwala również łatwo zmienić typ dla całej grupy obiektów. Jeżeli np. podejmiesz decyzję zastąpienia typu lasów z 0x0052 "tundra" na 0x0050 "Forest" to niezależnie jak duża będzie to mapa - grupowe zaznaczenie obiektów wg typów załatwi sprawę w 5 sec.

 

   Zapisujemy mapkę - jako 006.mp (tak dla bezpieczeństwa), a następnie jako 48000000.mp.

Przełączając (klawiatura numeryczna) poszczególne levele obejrzyjmy wynik naszej pracy:

Level_0 Level_1
mapedit_30.jpg (43887 bytes) mapedit_31.jpg (41836 bytes)
Level_2 Level_3
mapedit_32.jpg (40422 bytes) mapedit_33.jpg (39311 bytes)
 

  Teraz ostatnia czynność: kompilacja cgpsmapperem.

 UWAGA  Jeżeli przygotowujesz swoją mapkę nie dla odbiornika GARMIN, a dla PocketPC i przeglądarki RUSSA nie kompiluj mapki cgpsmapperem - po prostu wybierz opcję: "zapisz jako .... .rus"

mapedit_34.jpg (71806 bytes)

Jeżeli posiadasz wersję co najmniej shareware lub zamierzasz skompilować mapkę na serwerze mapowym i chcesz mieć indeksację POI - to w ustawieniach mapy File-->Map proporties w zakładce GPSmapper zastosuj takie ustawienia. Po zmianie ustawień ponowny zapis (pod tą samą nazwą) i .....kompilacja: File-->Export--> Garmin IMG /Cgpsmapper. Wskazujemy scieżkę dostępu do cgpsmappera podajemy nazwę: 48000000 a na końcu Run
Otrzymany plik 48000000.img podłączamy do MapSourca i... jest.

mapedit_35.jpg (84466 bytes)

A co z GPSem ?
2.gif (4514 bytes) Mapka jest jak najbardziej i wyszukiwanie wg nazwy też działa :-) 1.gif (4264 bytes)
Tu do pobrania żródła (bez podkładu) i plik wynikowy: 48000000.zip

    W następnym artykule pt. "Gdy brak źródeł.." parę słów o pracy na plikach *.img, a na koniec jeszcze jedna rada:

 SZTUCZKI I KRUCZKI 
  • Jeżeli masz w swoich zasobach "niewidzialną" mapkę tzn. mapkę z błędami krytycznymi - nie mścij się na tym pliku. Najlepsza uratowania informacji z tej mapki - to zgodnie z poradami, które dawałem wyżej przekopiowanie danych z tego wadliwego pliku do Twojego prawidłowo skonfigurowanego pliku arc.mp metodą Copy/Paste. Pamiętaj o zsynchronizowaniu leveli. Koniecznie przeczytaj też artykuł: "Gdy brak źródeł....."