Góry'17 *** Fenix 5X *** GPS Maniak - strona główna serwisu
 
  Obecnie, w czasach gdy OSM, UMP czy komercyjna PL_Topo osiągnęły poziom o jakim w 2010r nie mogłem nawet marzyć, w czasach gdy każdy ręczniak Garmina obsługuje mapy rastrowe, w tym turystyczne mapy Compassu, koncepcja mapy "Góry_2010" może się wydawać anachroniczna. Jeżeli jednak założymy, że tego typu mapa nie ma być alternatywą dla wymienionych wyżej map "uniwersalnych" lecz specjalistycznym ich uzupełnieniem, szczególnie w kontekście jej wykorzystania w zegarku (EPIX, FENIX 5X), przygotowanie takiej mapy wydaje się być dość sensowne. Przynajmniej dla mnie :-)
  Koncepcja mapy bazująca na rozwiązaniach zastosowanych w mapie Góry_PL_2010 jest pochodną moich doświadczeń z tą właśnie mapą w garminowskim zegarku EPIX, a sama decyzja przygotowania nowej mapy wg zbliżonej koncepcji zapadła wraz z zapowiedzią ukazania się zegarka Garmin FENIX 5X czyli w styczniu 2017r.
  Co prawda mapka jest dość specyficznym produktem dedykowanym dla garminowskiego zegarka:
 
      
 
nic jednak nie stoi na przeszkodzie by mapkę wykorzystać także w garminowskim ręczniaku, czy to podczas nawigacji "na krechę", czy też podczas górskich wędrówek po znakowanych szlakach:
 
 
Podstawowe cechy mapy:
 • Mapa w założeniu jest mapą topograficzną z wybranymi elementami infrastruktury turystycznej: Schroniska, turystyczne szlaki piesze, wybrane ścieżki dydaktyczne, miejsca odpoczynku typu ławeczki, wiaty.
 • Siatka drogowa: OSM. W wybranych regionach siatka drogowa została uzupełniona o drogi nieutwardzone, których przebieg ustalałem posiłkując się mapami topgraficznymi, mapami Compassu oraz zdjęciami SAT.
 • Szlaki turystyczne piesze z danymi do automatycznego wyznaczania tras (routing) wzorowane na OSM i uzupełnione zbiorami własnymi oraz informacjami pochodzącymi z map Compassu plus wydawnictw naszych południowych sąsiadów.
 • Pokrycie topograficzne - OSM + mapy topograficzne (VMAP)
 • Warstwice oraz DEM: SRTM 4.
 • Cięcie warstwic: rejony górskie 20m, Jura 10m, Wielkopolska 5m
Ograniczenia mapy:
 • Brak routingu ogólnego. Dane do automatycznego wyznaczania tras dostępne są wyłącznie dla szlaków turystycznych pieszych oraz wybranych dróg "podprowadzających" pod szlak.
 • Brak możliwości wyszukiwania adresów.
 • Brak punktów typu sklep, hotel/pensjonat, muzeum etc. etc.
 • Brak szlaków/ścieżek rowerowych.
Aktualne wersja mapy (marzec/kwiecień 2017) obejmuje obszar pokazany na ilustracji niżej.
W planach na 2017r jeszcze Sudety: Kotlina Kłodzka a być może też Karkonosze, Izery.
 
  Aktualny zasięg mapy 
 
 
  Dodam, że publikowane przeze mnie mapy w wersji "gotowiec" zawierają testową wersję tzw. "Znaczników" - waypointów, które - przy założeniu korzystania ze smartphona - mają ułatwić wybór celów w zegarku.
 Koncepcja korzystania ze "znaczników/waypointów" (w ogóle, nie tylko tych związanych z moją mapą) jest następująca:
 • Zarówno w zegarku jak też w smartphonie, musimy posiadać identyczny zbiór punktów o specyficznych niepowtarzalnych nazwach. Zbiór można przygotować samodzielnie, ale można też skorzystać z gotowych punktów zaszytych w mapę. W tym drugim przypadku nie ma potrzeby wgrywania do zegarka niczego innego poza moją mapą ("znaczniki" są integralną częścią mapy).
 • Bezpośrednio przed wyruszeniem na szlak, korzystając z mapowej aplikacji w smartphonie, sprawdzamy jaki waypoint/znacznik odpowiada celowi naszej wędrówki, po czym w zegarku odszukujemy punkt o tej samej nazwie. UWAGA: W przypadku korzystania z punktów zaszytych w mapę należy w zegarku skorzystać z opcji:  Punkty szczególne -> Przeszkody.
Znaczniki zaimportowane z pliku GPX, do aplikacji Locus.
Znacznik na skrzyżowaniu bieszczadzkich szlaków.

Punkt Bi-013, wskazany w smartphonie ma swój odpowiednik w zegarku, w efekcie w Epixie czy Fenixie5X nie musimy korzystać z mapy. Korzystamy z wyszukiwarki, a ponieważ punkty są posortowane wg odległości od naszej pozycji, odszukanie właściwego punktu w sytuacji kiedy np. jesteśmy w Mucznem czy w Widełkach, nie będzie stanowiło większego problemu.

Ilustracja pochodzi z aplikacji
LocusMap z załadowaną mapą Bieszczady 2016 wydawnictwa Compass
 
 
Pliki do pobrania. 
Pliki dla BaseCamp/MapSource
Skórka - odbiorniki turystyczne

UWAGA:
Mapa nie zawiera "znaczników"
Gory17_BaseCamp (54,3 MB)  Plik Gory17_BaseCamp.7z należy skopiować do dowolnego folderu (np. c:\Garmin\Gory_17), rozzipować (program 7z), po czym uruchomić install.bat  
     
Mapka "gotowiec" - img
Skórka - EPIX  Mapa zawiera znaczniki
Gory_2017_Epix (65,6 MB) Plik Gory_2017_Epix.img należy skopiować do folderu \Garmin zegarka EPIX
     
Mapka "gotowiec" - img
Skórka Fenix 5X Mapa zawiera znaczniki
Gory_17_Fenix_5X (65,6 MB) Plik Gory_17_Fenix_5X.img należy skopiować do folderu \Garmin zegarka Fenix 5X
     
"Znaczniki" - Waypointy. Plik GPX do ewentualnego wykorzystania w smartphonie. Znaczniki_waypointy (20 KB) Plik Znaczniki_waypointy.7z rozzipować (program 7z), po czym dane z pliku GPX zaimportować do aplikacji w smartphonie
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Mapa zawiera informacje z OpenStreetMap, które są dostępne na http://www.openstreetmap.org/ na licencji Open Database License (ODbL) http://opendatacommons.org/licenses/odbl/1.0/.
 
--------------------------------
Lech Ratajczak  2017-03